Na oslavu Mezinárodního dne žen podnikneme rychlý výlet historií, abychom upozornili na některé z našich oblíbených odvážných, odvážných a skutečně průkopnických cestovatelek.
Jeanne Baret (1740-1807)
Na konci 18. století nebylo nalodění na loď a plavbu kolem světa něco, co společnost považovala za vhodnou aktivitu pro ženy. Jeanne se tedy převlékla za muže (jde za Jeanem) a připojila se k výpravě, kterou vedl Louis Antoine de Bougainville, francouzský admirál. Nyní je uznávána jako první žena, která obeplula svět – není to špatné v době, kdy by většina žen ani neopustila své rodné město!
Lady Hester Stanhopeová (1776-1839)
Stanhopeová, která se narodila do vyšší společnosti, působila mnoho let jako hostitelka svého strýce – který byl shodou okolností britským premiérem – a byla proslulá svou konverzací a krásou. V roce 1810 se však po smrti svého bratra a hlášené neopětované lásce rozhodla odjet na námořní plavbu do Egypta. Bohužel bouře zničila loď a ona skončila na Rhodosu. Když přišla o všechna jejich zavazadla, vzala si na sebe mužský turecký oděv. Rozhodnutí, na kterém setrvala mnoho let, odmítala nosit závoj na svých cestách z Káhiry, přes Blízký východ, Gibraltar a Damašek. Vysloužila si poměrně dobrou pověst a v Palmýře se stala známou jako královna Hester. Poté odcestovala do Gazy na základě mapy, kterou získala a která říkala, že je tam zakopaný velký poklad. Její přesvědčovací schopnosti se na jejích cestách nezmenšily a osmanské úřady jí umožnily provést vůbec první archeologické vykopávky v Palestině. Pozdější léta strávila v Sidonu, na území dnešního Libanonu, kde měla téměř absolutní autoritu regionu, což přimělo dokonce i generály, aby v záležitostech hledali její radu!
Annie Edson Taylor (1838-1921)
Jde o věci z kreslených filmů, lezení do sudu a pak přecházení vodopádu. Nicméně v roce 1901 na své 63. ( !!!) narozeniny se Taylor o tento čin pokusila v reálném životě. Pomocí na zakázku vyrobeného dubového sudu, vycpaného matrací, Taylor vlezla dovnitř, byla zapečetěna a zahájila své 20minutové dobrodružství odvážlivců nad Niagarskými vodopády. Taylor přežil cestu jen s lehkým oděrem na hlavě. Toto je jeden výlet, kterému důrazně doporučujeme našim čtenářům se vyhnout, a myslíme si, že sama Taylor dala nejlepší varování: „Kdyby to bylo s mým umírajícím dechem, varoval bych kohokoli, aby se o to nepokusil… dřív bych došel k ústí děla, s vědomím, že mě to rozbije na kusy, než podniknout další cestu přes Pád“
Nellie Bly (1864-1922)
Bly začínala jako spisovatelka, i když její investigativní články o podmínkách pro dělnice v továrnách (nepřekvapivě) rozčilovaly továrníky natolik, že byla přeřazena do obvyklejších ženských novinářských rolí módy a zahradnictví. Rychle se tím začala nudit a přestěhovala se do Mexika, i když musela rychle opustit zemi poté, co naštvala mexické úředníky svými zprávami o uvězněných místních novinářích. Poté předstírala šílenství, aby informovala o ohavných podmínkách ženského blázince na Blackwell’s Island (fascinující příběh sám o sobě!). Jako by to nebylo dost dobrodružství, Bly obrátila svou pozornost na cestování po světě. Cesta kolem světa za méně než 80 dní, abych byl přesný. Bly vzal název známé Vernovy knihy jako doslova výzvu, nastoupil na parník a vyplul. Cestovala Evropou (setkala se s Julesem Vernem), Suezským průplavem, Asií (zastavila se v kolonii malomocných v Číně a koupila si opici v Singapuru) a po drsném pacifickém přejezdu zpět do Francisca dorazila zpět do New Yorku o 72 dní později a stanovila novou cestu. světový rekord.
Jean Batten (1909-1982)
Dálkové lety jsou vždy fuška… ale představte si let sólo z Londýna do Austrálie… v roce 1939. Batten – vedená touhou porazit letkyni v době Amy Johnsonové (19 dní) – měla dva neúspěšné pokusy (včetně selhání motoru z písečné bouře, která vyústila v nouzové přistání v Pákistánu!), než „potřetí šarm“ let 14 dní a 22 hodin. Jeden rekord Battenové samozřejmě nestačil a na to navázala světovými rekordy v létání z Anglie do Brazílie a Anglie na Nový Zéland a vše završila tím, že se stala první ženou, která získala nejvyšší vyznamenání v letectví, medaili Fédération. Mezinárodní aeronautique.
Ann Bancroft (1955 – současnost)
Brouk průzkumník kousl Ann brzy, když přesvědčila bratrance, aby se k ní připojili na výlety do divočiny přes její dvorek v pouhých osmi letech! Zadní dvorek v Minnesotě zjevně nestačil k uspokojení její touhy a poté, co několik let učila, Bancroftová zamířila na severní pól. Bancroft a dalších pět členů týmu toho dosáhli psím spřežením, čímž se stala první ženou, která dosáhla severního pólu pěšky a spřežením. To byl začátek jejích rekordních výletů s následnými mílemi první ženy; přes obě ledové čepice, na lyžích napříč Grónskem, vést čistě ženský tým na jižní pól a (spolu s kolegyní průzkumnicí Liv Arnesenovou) lyžovat přes Antarktidu. Bancoft na to všechno navázal 60denním výletem po Ganze a naplánoval ještě více expedic!
Elspeth Beard (1959 – současnost)
V roce 1983 Beard koupil motocykl BMW R60/6, poslal ho do New Yorku, zabalil, co potřebovala do kufrů, a začal cestovat po Kanadě, USA a Mexiku, než odeslal kolo do Sydney, aby pokračoval v cestách přes Austrálii, Singapur, Paňdžáb, do Turecka a pak zpět přes Evropu a skončila ve Velké Británii v roce 1984. I když to byl rekordní čin – první Angličanka na motocyklu po celém světě – vrátila se hlavně k lhostejnosti. Až v roce 2017, kdy napsala svou autobiografii podrobně o svých cestách, se jí začalo dostávat uznání, které si zaslouží!
Laura Dekker (1995 – současnost)
Většina 14letých pravděpodobně nemá touhu obeplout svět samostatně. Dekkerovi však nebylo průměrných 14 let! Po vyčerpávajících 518 dnech na moři dosáhla svého cíle a v pouhých 16 letech se po dokončení stala také nejmladším člověkem, kterému se to kdy podařilo!